piątek, 4 stycznia 2013

"to tylko europejski sen"


     

      Zgodnie z informacją przeczytaną w Wikipedii rok 2013 ogłoszono: Europejskim Rokiem Obywateli UE.  Ciekawe czy bycie obywatelem unii coś zmienia, ale pewnie nie. Standardowo tak jak zawsze liczyć się pewnie będzie tylko kwestia ”odpowiedniego urodzenia”.  Choć pochodzę z nizin społecznych i tak uważam że jest pewien duży plus w związku z istnieniem Unii. Zniesienie granic utrudniło działalność zorganizowanym
grupom przestępczym. Dzięki swoim kanałom przerzutowym dawniej bezczelnie przemycali ludzi do różnych krajów oferując im ”nielegalną pracę” ... a nawet organizowali specjalne obyczaje typu ”próba czasu” ... wywozili niewygodną  osobę, a ta musiała wytrzymać trzy lata nielegalnego pobytu bez możliwości zjazdu. Co przy okazji robiono tym ludziom nie nadaje się do opisywaniu na blogu, zbyt drastyczne. Takie osoby o dziwo było prześladowane z wszystkich stron, zarówno przez policję jak i przestępców.
       Dzięki powstaniu Unii ten proceder zmniejszył się niesamowicie, zostały jeszcze w wielu regionach struktury mafijne i wymuszanie haraczu za pracę. Jednak jest to coraz rzadsze.  Tak czy inaczej pewnie struktury społeczne uniemożliwią byśmy byli Obywatelami jednej Europy ... to przynajmniej  możemy czuć się jej mieszkańcami i cieszyć się jej szansą zbudowania czegoś co nada sens marzeniu o sprawiedliwości społecznej. 
                       "to tylko europejski sen"                                                      

marzenia o byciu Obywatelem
są bardziej wartościowe 
gdy zamkniesz oczy na chwile 

zobaczysz tych z pod Lipska 
i tych co Wiedeń ratowali
nawet są ci z barykad Paryża

z dymu Auschwitz przegnać 
wypada bandy nazistów 
i tych co Katyń chcieli wymazać

pochylić głowę wypada za tamto
co było historią przemilczaną
a wyśpiewaną wraz z Solidarnością

”a mury runą runą runą i pogrzebią
stary świat ....”

a tu budują Europę dla pokoleń
co marzą o takim domu 
do którego chce się wracać
                 Slawrys

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz